Montag, 16. März 2009

Yaser'in kirmizi karti...

Elimde pozisyonun fotografi yok. Bu konuya girmek de istemiyorum aslinda. Ama derbi mücadelesinin arkasindan okudugum Galatasarayli bloglardaki hakem serzenisi beni buna itti.

Yaser, Egemen ile mücadelye giriyor kenarda ciziye yakin bir yerde. O anda Egemen yerde, yan hakemin "dirsek" uyarisiyla Yaser kirmizi karti görüyor. Maci izleyen herkes zaten vakif pozisyona. Galatasarayli taraftarlarin isyani burda. Yaser'in o hareketine kirmizi karti vermeyi saniyorum haksiz buluyorlar. Egemen'in o basit darbeyle yere yigilip can cekisen bir canli görüntüsüne bürünmesini ise öfkeyle karsiliyorlar....

Yaser'in hareketi hic dolandirmadan söyleyecegim, kesinlikle kirmizi. Galatasaraylilarin buna itirazi ise olsa olsa takim sevgisinden gercekleri görmemekten, görmek istememekten kaynaklaniyor.

Tamam darbe cok hafif. Dirsek cok az kivrilmis. Direk bir dirsek ile sanki ikili bir mücadele yanlislik carpmis arasinda bir yerde... Ama bunlarin hicbir tanesi, gereksiz yere Yasir'in o dirsegi Egemen'in cenesine dogru kaldirmasini, hafifte olsa ona vurmasini yalanlamiyor... Böyle bir hareket direk kirmizidir evet. Kanlar icinde kalmasi gerekmiyor Egemen'in kirmizi verilmesi icin. Tesebbüs var ortada. Ve o tesebbüs tam da kazara degmis imaji vermek icin öyle hafiflestirilmis bir darbeye dönüsmüs durumda.

Egemen'in pozisyon sonrasi yerdeki teatrel kivranmalarina öfke duyan Galatasaraylilarin ise, Baros'un hemen her pozisyonda hakeme itiraz etmesini, taraftarlari proveke etmeye calismasini, darbe dahi almadan sirf Trabzonspor'un atagini kesmek icin yerde kivranip durmasini es gecmesi cok komik...

Kommentare:

mkkadi hat gesagt…

Belki o pozisyon kırmızıdır ama o olayların neredeyse sonuncusu. Barosa yapılan kaç tane faul var net. hatta ilki Song taradından 3-5. dkda yapılıyor. baros adamı geçmiş yaka paça düşürülüyor. Faule verse kırmızı verecek veremiyor. Ardanın bacağı delinmiş uyarı bile yok. Yine egemen Ardaya kasti tekme atıyor sarı kart görüyor. Olaya neresinden bakmak istersen orasını görürsün..

ahmtblt hat gesagt…

Olabilir dogrudur, ama Tranzonsporlu birini bulup konustursak o da kendince yiginla hata bulacaktir hakemle ilgili.

Hakemin genel performansiyla ilgili yazmadim zaten. Kirmizi kart pozisyonu ve Egemen-Baros teatrelligindeki tutarsiz yaklasimlari elestirdim, sadece.