Dienstag, 14. April 2009

Arda Turan'in özürü...

Arda, derbi sonrasi yasanan olaylardan sonra biraz gecikmeli de olsa bir özür metni yayinlamis, saniyorum kulübün resmi web sitesinde.

Metin su sekilde:

"Pazar gecesi Ali Sami Yen Stadı'nda maçın bitimine doğru yaşanan istenmeyen olaylar beni de derin üzüntüye boğmuştur. Özellikle Milli Takım ve Fenerbahçe'den her zaman ağabey olarak gördüğüm, sevdiğim ve ailesiyle görüştüğüm Semih Şentürk ile istemeden ve düşünmeden içine düştüğümüz durum ve ortaya çıkan fotoğraf hiç bir zaman arzu etmediğim ve hiçbir zaman onaylayamayacağım görüntülere neden oldu.

Gerek kişiliğim gerekse futbol kimliğime yakışmayan bu olayın içinde Semih Şentürk'le birlikte olumsuz olarak anılmak bizim gibi birbirine saygı ve sevgisi tartışılmaz iki oyuncunun görebileceği en büyük cezadır diye düşünüyorum. Semih Şentürk'ün içten açıklaması ve yaklaşımı içinde hissettiklerini ben de onun gibi bir ağabeyim için düşünüyorum. Saha içinde yaşanan olumsuzlukların saha içinde kalması gerektiğini biliyorum. Kimin haklılığından çok dostluğumuzun, ağabey-kardeş ilişkimizin devamının önemli olduğu bilincinde yaşananlardan dolayı tüm spor kamuoyundan ve Türk halkından özür dilerim. Ayrıca Semih Şentürk ile bugüne kadar gelen inanılmaz dostluğumuzun asla tükenmeyeceğini buradan belirtirken, ona olan sevgi ve saygımın ise sonsuza kadar süreceğinin bilinmesini isterim."

Buraya kadar hersey güzel. Semih'in özüründen bir gün sonra Arda'nin da bunu yapmasi dikkate deger. Ama heycana kapilmamak gerektigini, iki futbolcunun da pazar aksami yaptigi rezilligin böyle bir özürle kapatilacak seyler olmadigini düsünmekteyim. Bunun da ötesinde Arda'ya daha da mesafeliyim. Zira bu özür aciklamasi mac icinde olan bitenle alakali. Pekii mactan sonraki o "berbat" aciklamayi napcaz? O attilan yumruklarin sayisindan dehset verici bir sekilde bahsedildigi, bir Galatasarayli icerde disarda da hicbir yerde korkmaz herkes ile heryerde karsi karsiya gelmeye haziriz kabadayiliklarin icine serpistirildigi aciklamadan bahsediyorum... Onun icin de bir özür gerekmiyor mu?

Tabii bir de Milliyet Gazetesinin bir haberi var, bu aciklamadan evvel: Aciklamada Arda, vicdanin rahat olmasindan bahsediliyor. Semih'in kendisinden bekledigi özür ile ilgili de ne özrü kardesim olaylari baslatan kendileri diyor.

Daha sonraki özür aciklamasinda Arda bu haberi yalanlamis gerci ama, haberi yapan gazetenin Milliyet olmasi, ve haberin bir muhaberin imzasiyla verilmis olmasi, beni süphelendirmiyor degil... Haberin dili de bir hayli sahici. Zira, ne özrü, olaylari onlar baslatti diyen dil mactan hemen sonra yapilan aciklamalardaki dille oldukca büyük bir benzerlik arzediyor.

Hülasa demek istedigim bu iki oyuncunun, özellikle de Arda'nin özürünün yasanan kepazeligin üzerinin örtülmesine yetmeyecegine inaniyorum, bu acidan da hicbir kiymeti yok benim icin....

Kommentare:

çikozi hat gesagt…

Resmi web sitelerinde ki yazilara fazla itibar etmemek lazim cünkü genelde bu yazilar görüntülü olmadigi icin kimin yazdigi muallakta kaliyor.Ben yüzde yüz eminim bu kadar uzun,düzgün yazilmis bir metni söz konusu arkadas´in yazmadiginin.Oyuncunun da onayi alinarak ortaligi yatistirmak icin site sorumlusu biri tarafindan kaleme alinmis bu yazi her halinden belli.

ahmtblt hat gesagt…

O konuda ben de sizin gibi düsünüyorum hocam. Keza Semih'in ki de öyle. Konusurken iki kelimeyi arka arkaya koyamayan Semih'in öyle bir aciklama yapmasi mümkün degil.

Ama birlikte oturup yazilmistir, ya da fikir oyuncudan gelmistir, veyahut menejer oyuncuyu ikna etmis ve yazdirilmistir bu metinler vs...

Lakin iste dedigim gibi, bu aciklama fikri bana biraz Semih ve Fenerbahce cephesinin yaptigi özür aciklamasina mukabele yapilma zorunlulugu hissedildigi icin yapilmis gibi geliyor. Ve Semih'in o özür aciklamasi daha yapilmamisken Milliyet'in muhabiri Arda'nin gercek düsüncelerini ortaya seren yukarda linkini verdigim haberi elde etmis olabilir. Sonrasinda da Semih'in özür aciklamasi gelince Arda cephesi iyice "kötü cocuk" durumuna düseceklerinden hem mukabele yapmaya karar vermis olabilirler hem de bir önceki haberi de yalanlayarak isin icinden cikmis olabilir. Sanmiyorum ki o muhabir bu yaptigi haberin arkasinda dursun ve kaynaklarini sersin ortaya... Medyamizin baska alanlarinda bunlari beklemek mümkün ama spor medyasinda bu cesaret yok diye düsünmekteyim.
Yani Arda'nin yalanlamasinin üzerine gazete ve muhabir geri adim atacaktir, sayet bu medyayi taniyorsam... Hic bu haber yapilmamis gibi davranacaklardir..

fabio luciano hat gesagt…

verkaç'tan mı hatırlıyorum acaba ahmet bolat'ı?

ahmtblt hat gesagt…

Evet, oranin devam okurlarindandim...

Sizin isminiz neydi, belki ben de sizi hatirlarim..?

fabio luciano hat gesagt…

ben uzun süre takip ettim verkaç'ı.genelde yorum yazmazdım.fakat son zaman bazı arkadaşlar işin bokunu çıkarınca kendimi tutamamaya başaldım.hatta bir keresinde size de sallamış fakat yanlış anlama olduğunu görünce üzülmüştüm.bu vesileyle buradan da o gecikmiş özürü dileyeyim.

oraya yazdığım yorumlar için çok pişmanım deyip ismail diyorum:) belki hatırlarısınız.

çok gereksiz polemiklere girdim metin çakır'ı ile overdrive ile:))

sevemedim burak cop'u selim arda üçer'i:))

zaten site yalan oldu galiba baksanıza...

bu arada blogunuza biraz göz attım gerçekten güzel bir blog tebrik ederim.

fikir olarak aynı çizgideyiz.farkımız sizin daha sakin ve oturaklı bir üslup ile olaylara daha objektif yaklaşmanız.benim ise kelimeleri toparlayamama ve derdini anlatamama sorunu ile birlikte gereksiz fanatiklik ve bazen ölçüyü kaçırıp kalp kırma.

ama duruldum diyebilirm.özellikle son gs maçından sonra belki çok yere adsız bir sürü mesaj yazardım ama hiç bir yere tek kelime yazmadım maç ile ilgili:) bunda belki de her şeyin hayatta fenerbahçe olmadığını öğrenmem veya belki de hani derler ya insanın başka dertleri olunca çok fazla üstüne düşmüyor böyle şeylerin diye ahanda öyle bir şey işte.

size iyi akşamlar dilerken blogunuzu da artık sıkı sıkı takip edeceğimi söylemek isterim.ne de olsa bi hukukumuz var sayılır:)

saygılar kolay gelsin..

ahmtblt hat gesagt…

Hatirliyorum o bana yaptiginiz sallamayi:)

Blogu begenmenizden dolayi mutlu oldugumu söylemek isterim. Tesekkür ederim.

Daha iyi olabilirdi düsüncesindeyim ama islerimin yogunlugunu yeterince üzerine düsmeme engel oluyor...

Okur sayisinin azligi da bir miktar üretkenligi düsürüyor... Okur sayisinda maalesef cok ciddi bir asama kaydedemedim...

Verkac'in akibetiyle ilgili benim de bir bilgim yok. Ama saniyorum yeniden acilacaktir bir gün...

Fanatiklik konusunda uzun uzun konusuruz daha burda umarim, artik madem siki bir takipci olacaksiniz:)